0098 13 32 11 9549
علت زردی کف پا چیست؟

علت زردی کف پا چیست؟ 

علت زردی کف پا در کودکان چیست؟ کاروتنمی ، گزانتمی ، کاروتنودرما ، کاروتنودرمی، یا کاروتنمی یک وضعیت بالینی است که با رنگدانه زرد رنگ پوست (گزانودرما) و افزایش سطح بتاکاروتن در خون ایجاد می شود.  در بیشتر موارد ، این شرایط به دنبال مصرف طولانی مدت و بیش از حد غذاهای غنی از کاروتن مانند هویج ، کدو و سیب زمینی شیرین است.  کاروتنمی یک یافته رایج در کودکان است.  وضعیت کاروتنمی بی خطر است ، اما می تواند منجر به تشخیص اشتباه زردی شود.   تغییر رنگ نارنجی ممکن است دارای اهمیت نمادین قابل توجهی باشد.

کاروتنوز یک بیماری پزشکی خوش خیم و برگشت پذیر است که در آن مقدار زیاد کاروتنوئیدهای رژیم غذایی منجر به تغییر رنگ نارنجی در بیرونی ترین لایه پوست می شود.  تغییر رنگ به راحتی در افراد با پوست روشن مشاهده می شود و ممکن است به عنوان زردی اشتباه گرفته شود.  کاروتنوئیدهای اولیه سرم بتاکاروتن ، لیکوپن و لوتئین هستند.  سطح سرمی کاروتنوئیدها بسته به منطقه ، قومیت و جنسیت در جمعیت سالم متفاوت است.  همه توسط نفوذ غیرفعال دستگاه گوارش جذب شده و سپس تا حدی در مخاط روده و کبد به ویتامین A متابولیزه می شوند. از آنجا در پلاسما به بافتهای محیطی منتقل می شوند.  کاروتنوئیدها از طریق عرق ، سبوم ، ادرار و ترشحات دستگاه گوارش از بین می روند.
کاروتنوئیدها به رنگ پوست انسان با ظاهر طبیعی کمک می کنند و جز قابل توجهی در حفاظت فیزیولوژیک از نور ماورا بنفش  هستند.

کاروتنمی معمولاً در گیاه‌خواران و کودکان خردسال با پوست روشن اتفاق می افتد. کاروتنمی در افراد با پوست روشن به راحتی قابل ارزیابی است ، ولی در افراد رنگین پوست ممکن است به طور عمده به عنوان تغییر رنگ نارنجی کف دست و پا ظاهر شود. کاروتنمی باعث تغییر رنگ نارنجی انتخابی غشای ملتحمه روی صلبیه (سفیدی چشم) نمی شود و بنابراین تشخیص آن از زردی پوست و ملتحمه ناشی از رنگدانه های صفراوی در حالت زردی معمولاً آسان است.

کاروتنودرما و بتا کاروتنوئید  برای درمان  برخی التهابات پوستی حساس به نور مانند پروتوپورفیریای اریتروپوئتیک کاربرد دارد، جایی که بتا کاروتن به مقدار کم  تجویز می شود.  مشخص شده است که این دوزهای بالای بتا کاروتن در مطالعات بی ضرر است ، اگرچه از نظر زیبایی برای برخی ناخوشایند است.  در متا آنالیز اخیر این روش های درمانی، اثربخشی درمان زیر سوال رفته است.

علت‌های زردی کف دست و پا

در صورتی که تغییر رنگ پوست به خاطر مصرف زیاد سبزیجات و میوه‌ها باشد، به آن کاروتنوزیس اولیه و در صورتی که ناشی از بیماری‌های داخلی باشد به آن کاروتنوزیس ثانویه می‌گویند.

دلایلی ثانویه شامل موراد زیر هستند: 
هایپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید)، دیابت، بی‌اشتهایی عصبی (آنورکسی نوروزا)، سندرم نفروتیک و بیماری‌های کبدی

سه مکانیسم اصلی در هیپرکاروتنمی نقش دارد:
۱. مصرف بیش از حد کاروتنوئیدها در رژیم غذایی،
۲. افزایش چربی های سرم،
۳. کاهش متابولیسم کاروتنوئیدها.

شایعترین علت گزارش شده هایپرکاروتنمی (و در نتیجه کاروتنودرما) افزایش مصرف است ، یا از طریق افزایش غذاهای رژیمی یا مکمل های غذایی.  این تغییر تقریباً 4 تا 7 هفته طول می کشد تا از نظر بالینی شناخته شود.  بسیاری از مواد خوراکی غنی از کاروتنوئیدها هستند.  افزایش چربی های سرم نیز باعث هیپرکاروتنمی می شود زیرا لیپوپروتئین های در گردش خون افزایش می یابند  که حاوی کاروتنوئیدهای متصل هستند.  سرانجام ، در برخی از بیماری های خاص ، متابولیسم و ​​تبدیل کاروتنوئیدها به رتینول کند می شود ، که می تواند منجر به کاهش پاکسازی از بدن و افزایش سطح پلاسما شود.

افزایش بتاکاروتن سرم لزوماً منجر به کاروتنوز نمی شود ، اما این موضوع ممکن است در صورت مصرف بیش از 20 میلی گرم در روز ایجاد شود.  مصرف متوسط ​​بزرگسالان در ایالات متحده حدود 2.3 میلی گرم در روز است.

یک هویج متوسط حاوی 4.0 mg بتاکاروتن می باشد.

غذاهای مرتبط با مقادیر بالای کاروتنوئیدها:

یونجه،   سیب،   زردآلو،   مارچوبه،   لوبیا،   سبزی،  چغندر،  کلم بروکلی،  جوانه بروکسل،  کره،  کلم،   طالبی ها،  هویج،  پنیر،  سبزهای کلارد،  خیارها،  تخم مرغ،  انجیر،  کلم پیچ،  کیوی،  کاهو،  انبه،  خردل،  پرتقال ها،  روغن پالم (تصفیه نشده)،  پاپایاس،  جعفری،  هلو،  آناناس،  آلو،  کدو تنبل،  جلبک دریایی،  اسفناج، اسکواش،  سیب زمینی های شیرین،  گوجه فرنگی‌ها، یام،  ذرت زرد و روغن پالم قرمز.

تشخیص افتراقی

هیپربیلیروبینمی اصلی ترین تشخیص افتراقی است که در ارزیابی زردی مشکوک به کاروتنمی در نظر گرفته می شود.
مصرف زیاد لیکوپن ، یک رنگدانه گیاهی مشابه کاروتن و موجود در گوجه فرنگی ، می تواند باعث تغییر رنگ نارنجی عمیق پوست شود.  مانند کاروتنودرمیا ، لیکوپنمی نیز بی ضرر است.

مصرف بیش از حد نقره المنتال ، گرد و غبار نقره یا ترکیبات نقره ای می تواند باعث رنگ آمیزی پوست به رنگ آبی یا خاکستری مایل به آبی شود.  به این بیماری آرژیریا argyria گفته می شود.

تغییر رنگ پوست مشابه می تواند در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض طلا ایجاد شود ،  طلا به طور معمول به عنوان یک ماده  درمانی در پزشکی در موارد خاص استفاده می شود.  به رنگ پوست مایل به خاکستری ناشی از طلا ، کریزیاز chrysiasis گفته می شود.  با این وجود ، بر خلاف کاروتنوز ، آرژیریا و کریزیازیس برگشت ناپذیر هستند.

درمان زردی کف دست و پا

کاروتنمی و کاروتنودرما به خودی خود بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد.  در کاروتنودرمی اولیه ، وقتی استفاده از مقادیر زیاد کاروتن قطع شود ، رنگ پوست به حالت عادی برمی گردد.  ممکن است چند ماه طول بکشد تا این اتفاق بیفتد.  شیرخوارانی که به این بیماری مبتلا هستند نباید از مکمل های ویتامین  استفاده کنند ، مگر اینکه توسط متخصص کودکان توصیه شود.

در مورد اختلالات اساسی در کاروتینمی ثانویه و کاروتنودرما ، درمان کاملاً به علت بستگی دارد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: