0098 13 32 11 9549
‎⁨آزیترومایسین ۲۰۰ کدودکان مقدار مصرف دوز مصرف⁩

شربت آزیترومایسین برای کودکان

آزیترومایسین نوعی از آنتی بیوتیکها از دسته داروهای ماکرولید میباشد و عمده اثر آن برای درمان باکتریها است و به هیچ عنوان برای ویروس از آن استفاده نمی‌شود. در بازار ایران شربت آزیترومایسین ۱۰۰ و ۲۰۰ برای کودکان موجود است.

موارد مصرف شربت آزیترومایسین برای کودکان

یکی از کاربردهای آن برای عفونت‌های چشمی ناشی از میکروب کلامیدیا است. کاربرد دیگر آن در عفونتهای تنفسی ناشی از میکروب مایکوپلاسما است که بشکل مشکلات تنفسی و سرفه و تب در کودکان بالای ۵ سال خود را نشان می‌دهد. همچنین اگر فرزندتان دچار سیاه سرفه و یا بیماری خراش گربه شد، این دارو به شدت موثر و درمان اصلی است.
آزیترومایسین در درمان گلودرد چرکی نیز چنانچه کودک‌شما به ترکیبات پنی سیلین و آموکسی سیلین و… حساسیت داشته باشد، بکار می‌رود. همچنین در درمان‌ برخی از عفونتهای اسهالی نیز کاربرد دارد.

میزان مصرف آزیترومایسین ۲۰۰ برای کودکان

با توجه به نظر پزشک متخصص تجویز این دارو در روز اول، ١٠ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن کودک و از روز دوم تا پنجم، هر روز ۵ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن کودک روزی یک بار داده میشود.

چند بار در روز؟

معمولا دوره درمان با آزیترومایسین ۵ روز است و روزی ۱ بار مصرف میشود.

عوارض مصرف آزیترومایسین ۲۰۰ برای کودکان

عوارض این دارو بسیار نادر است. عارضه گوارشی شایع ترین عارضه آن است. از طرفی مصرف آن در دوره نوزادی و زیر ۲ ماهگی ممکن است منجر به تنگی خروجی معده شود.

در صورتی که دوز مصرف داروی تجویز شده توسط پزشک برای فرزند خود را فراموش کرده‌اید، لطفا با استفاده از فرم پرسیدن سوال از متخصص کودکان مشخصات کامل فرزند خود شامل سن، وزن، نوع بیماری، تاریخ شروع بیماری، شدت بیماری و حساسیت های دارویی را مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخ خود را از دکتر کرم‌بین دریافت کنید. برای پیگیری پاسخ به سوال می‌توانید به فهرست سوالات پرسیده شده مراجعه کنید. 

با دیگران به اشتراک بگذارید: