0098 13 32 11 9549
واکسن آنفولانزا برای کودکان

واکسن آنفلوانزا برای پیشگیری از بیماری آنفلوانزا 40 تا 60% موثر است و باید سالیانه تکرار شود. از آنجا که این بیماری معمولا شدید بوده و با خطرات و عوارض قابل توجهی همراه می شود، واکسیناسیون بر علیه آن برای تمام افراد با سن بیش از 6 ماه توصیه می گردد.

موارد ضرورت تزریق واکسن شامل است بر: آسم، بیماریهای مزمن ریوی و قلبی و کلیوی، نقص ایمنی شامل عفونت HIV، بیماری سلول داسی شکل، افرادی که نیازمند مصرف آسپرین طولانی مدت باشند، دیابت، مشکلات عصبی و عضلانی و حاملگی و اطرافیان کودک زیر 6 ماه.

واکسن یک نوع داخل بینی زنده ضعیف شده دارد که متاسفانه در ایران وجود ندارد. در ایران باید از نوع تزریفی واکسن برای کودکان استفاده کرد.

واکسن تزریقی کشته شده هر سال بر حسب انواع شایع ویروس آنفلوانزای سال قبل تولید می شود و بهترین زمان تزریق آن اواخر شهریور یا مهر ماه است. این واکسن به صورت عضلانی در عضله بازو و در کودکان کوچک در عضله ران تزریق می شود و باید زنجیره سرما در انتقال واکسن رعایت شود.

در سن زیر 8 سال در اولین سال تزریق واکسن، دو دوز واکسن به فاصله یک ماه یا بیشتر توصیه می شود. برخی از کارخانه های تولید کننده واکسن در سن زیر 3 سال تزریق نصف واکسن را در هر نوبت توصیه می کنند.

واکسن سبب بیماری آنفلوانزا نمی شود ولی ممکن است است 1 تا 2 روز تب خفیف و درد موضعی محل تزریق ایجاد کند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: